Studia online, czyli wygoda przede wszystkim

Studia online, czyli wygoda przede wszystkim

Warto przeczytać

Gdy za oknem pada deszcz, sypie śnieg lub na zewnątrz w policzki szczypie nas mróz, najchętniej nie wychodzilibyśmy wtedy z domu. Niestety, niewielu ma taką możliwość – trzeba chodzić do szkoły, na uczelnię, do pracy. Jeśli jednak chodzi o studentów, mają oni alternatywę w postaci studiów online, co zapewni im brak konieczności wychodzenia z domu, gdy pogoda nie dopisuje. Jak dokładnie wygląda ten wygodny tryb kształcenia?

Studiuj w domu

Studia online to świetna opcja dla wszystkich tych, dla których regularne dojazdy na uczelnię są z jakiegokolwiek powodu problematyczne. To alternatywa, która pozwoli nam jednocześnie pracować, czy spełniać się w roli rodzica. W dzisiejszych czasach już chyba coraz mniej osób ma wątpliwości odnośnie tego, czy studia online zapewniają wysoki poziom. Wielu studentów, którzy po internetowych studiach są dziś specjalistami w swoim fachu, skutecznie obala ten mit. Wystarczy odrobina samozaparcia i świadomości obranego celu.

Jak wyglądają studia online?

Studia online prezentują się nieco inaczej niż tradycyjne, choć program nauczania pozostaje niezmienny. Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej, na której wykładowcy zamieszczają materiały oraz zadania do wykonania. Platforma zawiera również fora oraz czaty, na których można dyskutować, zupełnie tak, jak na tradycyjnym wykładzie.

Dużą zaletą jest fakt, iż studia online nie posiadają planu zajęć. Oznacza to, iż każdy poświęca chwilę na naukę wtedy, gdy ma na to czas i ochotę, pamiętając przy tym o oddawaniu prac w wyznaczonym terminie. Swoboda w wybieraniu czasu na naukę sprawia, że jest ona po prostu efektywniejsza. Sami wiemy, kiedy przyswajamy wiedzę najlepiej i możemy to wykorzystać, inaczej niż w przypadku porannych lub wieczornych zajęć na uczelni.

Mimo internetowego trybu studiów, nie unikniemy całkowicie wizyt w gmachu uczelni. Na każdym kierunku odbywają się bowiem zjazdy, mające formę tradycyjnych wykładów. Pozwala to dydaktykom poznać swoich studentów na żywo i dopracować różne wątpliwe kwestie. Zjazdy stanowią swoiste uzupełnienie studiów online, dlatego warto pojawiać się na nich za każdym razem, by być na bieżąco ze wszystkim.

Czy studia online to gra warta świeczki?

W Polsce studia online nadal raczkują i nie są jeszcze dostępne w ofercie każdej uczelni. Ten tryb nauki rozwija się jednak cały czas i jest doskonałym wyborem dla osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na tradycyjną formę edukacji; umożliwia naukę ludziom, którzy bez tego musieliby zrezygnować z ubiegania się ok wykształcenie wyższe. Dostosowanie nauki do własnego trybu życia pozwala nam studiować w zasadzie w każdych warunkach, niezależnie od zewnętrznych i wewnętrznych ograniczeń.

Warto wybrać studia online, lecz należy pamiętać, że jest to forma dla osób, którym naprawdę zależy na studiowaniu danego kierunku. Wymaga bowiem od nas dużo samozaparcia i motywacji. Nie jest to tryb nauki, do którego można podejść w sposób lekceważący. Podobnie wygląda to jednak również na studiach tradycyjnych, gdyż w przeciwieństwie do szkoły podstawowej czy średniej, nikt nie będzie myślał o nauce za nas.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments