Nowe rodzaje weryfikacji klienta pożyczek

Nowe rodzaje weryfikacji klienta pożyczek

Aktulności

Weryfikacja tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy to nieodłączny element procedury aplikowania o zobowiązanie pieniężne. Firmy pozabankowe stosują wiele różnych sposobów na sprawdzenie klienta. Wśród najpopularniejszych można znaleźć oczywiście rozmowę telefoniczną, przelew na rachunek bankowy, wizytę kuriera czy skan dowodu osobistego. Okazuje się jednak, że pożyczkodawcy obmyślają nowe sposoby weryfikacyjne i chętnie testują nowe rozwiązania na tej płaszczyźnie.

Podmioty z sektora pożyczkowego w ciągu ostatnich lat zrobiły ogromny postęp jeśli chodzi o unowocześnienie weryfikacji swoich klientów. Jeszcze wiele lat temu służyły do tego zdjęcia dokumentów tożsamości, dziś wystarczy kilka kliknięć myszką.

Weryfikacja przy pożyczkach online

Sprawdzanie tożsamości na odległość już nikogo nie dziwi. Coraz mniej firm pożyczkowych wykorzystuje do tego kurierów, którzy dawniej dokonywali weryfikacji przy dostarczaniu umowy. Weryfikacja nadal daje podmiotom finansowym większą gwarancję, że transakcja przebiegnie pomyślnie, a klient jest tą osobą, za którą się podaje. Tego typu szczegółowa kontrola ma być bowiem receptą na wyłudzanie zobowiązań na czyjeś dane osobowe.

Najważniejszy jest czas

Instytucje walczą o klienta nie tylko atrakcyjną ofertą, ale także szybkością działania. Aktualnie po dodatkowy zastrzyk gotówki można sięgnąć w kilkanaście minut, a sam proces podejmowania decyzji przez pożyczkodawcę trwa maksymalnie kwadrans. Firmom finansowym zależy na szybkości, z tego powodu też dopracowują jeszcze bardziej błyskawiczne metody weryfikacji klienta.

Czym jest Instantor?

To jedno z najnowszych narzędzi weryfikacyjnych. Jest aplikacją działającą na zasadzie tzw. screenscrapingu. Dzięki niej użytkownik jest w stanie zalogować się na swoje konto bankowe, z którego system zeskanuje wszystkie potrzebne pożyczkodawcy informacje. Chodzi w szczególności o dane osobowe i teleadresowe. Następnie aplikacja pobiera pełen raport dotyczący wiarygodności kredytowej klienta oraz jego historię rachunku za poprzednie 12 miesięcy. Cała operacja trwa zaledwie kilka minut i jest w pełni zautomatyzowana. Klient musi jedynie stosować się do prostej instrukcji.

KontoConnect – weryfikacja w kilka sekund

Aplikacja działa na takiej samej zasadzie co poprzednia. Zasadnicza różnica sprowadza się do tego, że sprawdza jedynie podstawowe dane dotyczące klienta, ale nie czerpie informacji związanych z jego rachunkiem bankowym. W pobranym automatycznie raporcie nie znajdziemy więc historii transakcji, salda ani innych tego typu informacji. Instytucja pożyczkowa musi wykonać analizę potencjału majątkowego przyszłego dłużnika samodzielnie, na podstawie uzyskanych danych oraz m.in. sprawdzenia konsumenta w rejestrach Biura Informacji Kredytowej czy Biura Informacji Gospodarczej.

Kontomatik – na czym polega?

Rozwiązanie to stanowi rozbudowaną wersję poprzednich systemów. Aplikacja powstała niemal dziesięć lat temu, ale z każdym kolejnym rokiem jest rozbudowywana o nowe funkcje. Dzięki niej pożyczkodawcy mogą poznać nie tylko dane klienta, ale także zajrzeć do jego historii finansowej oraz kredytowej. Kontomatik łączy się bowiem z bazami dłużników największych biur w kraju, przez co podmiot udzielający wsparcia ma możliwość szybkiej analizy zdolności kredytowej.

Skanery dokumentów

Wyobraźnia inżynierów nie zna granic. Branża pożyczkowa rozwija się w zawrotnym tempie jeśli chodzi o nowe technologie. Firmy pozabankowe coraz chętniej korzystają z aplikacji skanujących dokumenty, w tym dowód tożsamości. Użytkownicy mogą nie tylko w kilka sekund przesłać skan, po którym pożyczkodawca dokona weryfikacji, ale także mieć poczucie bezpieczeństwa swoich danych. Aplikacje oparte są na najnowocześniejszych i w pełni zabezpieczonych rozwiązaniach, a użytkownik zawsze ma ostatnie zdanie.

Pożyczka na odcisk lub selfie?

Z całą pewnością przyszłe metody weryfikacji tożsamości będą opierać się już nie tylko na potwierdzaniu autentyczności dokumentów czy transakcjach bankowych. Na Zachodzie już dziś testowane są sposoby płatności z wykorzystaniem wyłącznie linii papilarnych, a także skanu twarzy. Większość z nas dysponuje już telefonami, które w stu procentach mogą spełnić wymagania nowych możliwości. Pytanie nie powinno brzmieć więc, “czy” tego typu metody znajdą zastosowanie w rzeczywistości, lecz “kiedy” to nastąpi?

Co przyniesie przyszłość?

Tego możemy się wyłącznie domyślać. Warto na bieżąco śledzić nowe wynalazki branży FinTech. Firmy pozabankowe bardzo śmiało sięgają po liczne udogodnienia. Bardziej zaawansowana technologia i sposoby weryfikacji tożsamości to jednocześnie większe bezpieczeństwo naszych danych. Jeszcze kilka lat temu złoty okres miała przestępczość związana z kradzieżą tożsamości, w tej chwili istnieje coraz mniej okazji. Większość spraw jesteśmy w stanie załatwić online, logując się do bezpiecznego panelu czy systemu płatności online. Kto wie, czy za jakiś czas nie będziemy potrzebować do tego wyłącznie odcisku palca lub skanu soczewki naszego oka?

Artykuł został opracowany przez specjalistów www.pozyczkowy-portal.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments