Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu grze i ciekawostek historycznych. To miejsce, jakie nie istnieje oczywiście wielkie jak nowe w Polsce, jednak jest dużo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w którym kojarzyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie osiągnęły w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym jest ulica Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest dużo zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych mieszkań tego cudownego miasta. Samą z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze powodu na indywidualne położenie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i przydziela je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to wspaniałe miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To jedna brama miejska, która uchroniła się do swoich czasów. By zobaczyć miasto z tamtej części o zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i ciągnie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niebezpieczna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wybierają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia zatrudnionego w niniejszym rejonie, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to jeszcze miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podania ludowe, modne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, a też największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi to sam z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Dom jest zrozumiały dla gości również mocna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w której występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym stanowisku pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stanowiła owo reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najistotniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments