Epidemia otyłości

Epidemia otyłości

Warto przeczytać

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że otyłość jest jedną z najbardziej skomplikowanych i trudnych do wyleczenia chorób. Za taką została uznana ponad pięćdziesiąt lat temu przez WHO.

Do jej powstania przyczynia się bardzo wiele czynników, począwszy od genetyki i fizjologii po złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej. Ustalenie przyczyn otyłości jest dość skomplikowane i wymaga wielu żmudnych badań specjalistycznych. Otyłość jest etapem kolejnym po nadwadze. Nadwaga zaczyna się w momencie, kiedy organizmowi dostarczamy więcej energii, niż jest to potrzebne do normalnego jej funkcjonowania. Nasz organizm ten nadmiar energii kumuluje i odkłada uważając, że przyda się w okresie braku dostępu do pożywienia. Niestety odkładanie odbywa się poprzez budowanie tkani tłuszczowej. W przypadku kobiet tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicy bioder i ud. Mężczyźni magazynują tkankę tłuszczową w okolicy brzusznej. Nadmiar tkanki tłuszczowej jest wstępem do otyłości. Nadwaga powinna być stanem alarmowym, który uzmysławia nam, że z organizmem dzieją się rzeczy niepokojące.

Nieprawidłowości w odżywianiu

Każda osoba, która nieprawidłowo się odżywia może doprowadzić organizm do ruiny. Należy też pamiętać, że nieprawidłowe odżywianie się jest podstawą do powstawania nadwagi, a w dalszym etapie otyłości. Jakie błędy popełniamy przygotowując codzienne posiłki? Przede wszystkim spożywamy posiłki zbyt kaloryczne. Pamiętajmy, że komponując śniadanie, obiad i kolację należy ją odpowiednio zbilansować. Nadmiar tłuszczów i cukrów to błąd podstawowy. Należy jeść 4 – 5 niewielkich posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych. Unikajmy produktów wysoko przetworzonych i fast foodów. Złym pomysłem jest jeden posiłek dziennie i dodatkowe uzupełnianie go różnego typu przekąskami słodkimi lub słonymi. Zrezygnujmy z napojów słodzonych, zastępując je zieloną herbatą i niegazowaną wodą. Kolacja powinna być jedzona najpóźniej na dwie godziny przed udaniem się na spoczynek. Nie zapominajmy też o regularnym spożywaniu warzyw i owoców. Nasza codzienna dieta powinna być urozmaicona i odpowiednio zbilansowana. Sukces zależy od wytrwałości.

Cierpliwość przy odchudzaniu

Kiedy przejrzymy dowolne strony internetowe poświęcone dietom i zdrowemu stylowi odżywiania się, na pewno natkniemy się na setki przepisów na niezwykle szybkie i skuteczne diety. Wydaje się nam, że możemy w nich bez problemu przebierać. Na początku trzeba jednak zrozumieć, że nie istnieją cudowne i błyskawiczne diety, dzięki którym da się schudnąć bez żadnego wysiłku. To mit, który należy obalić. Jeśli wyznaczymy sobie nawet niewielki spadek wagi, musimy zrozumieć, że należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie dążyć do celu. Nawet, jeśli zdecydujemy się na głodówkę (której doświadczeni dietetycy nie polecają) nie możemy spodziewać się efektu natychmiastowego. W pierwszej fazie pozbywamy się przede wszystkim wody. Redukcja tkanki tłuszczowej, a to jest przecież nasz cel – jest znacznie trudniejsza i trwa dłużej. Nie ma też cudownych tabletek lub suplementów, których zażywanie umożliwi nam spadek wagi. Mogą to być jedynie wspomagacze. Jedynie rzeczywista zmiana stylu życia pomoże nam skutecznie i długoterminowo schudnąć.

Po co nam dietetyk?

Wiele osób, które decydują się na odchudzanie, coraz częściej korzysta z usług dietetyka. Okazuje się, że ten zawód, jeszcze kilka lat temu uchodzący za niszowy, obecnie przeżywa swój rozkwit. Wystarczy obejrzeć dowolny program poradnikowy, a z reguły zawsze zapraszany jest tam dietetyk w roli eksperta. Osoby, które niejeden proces odchudzania mają już za sobą, uważają, że chudnięcie z dietetykiem jest zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze. Dobry dietetyk nie tylko przygotowuje dla nas specjalistyczną dietę, dostosowaną do naszego stanu zdrowia i potrzeb. Jego głównym zadaniem jest pomoc w wyprostowaniu naszych nawyków żywieniowych. Jeśli chodziłoby tylko o rozpisanie diety, bez problemu moglibyśmy skorzystać z porad internetowych. Jednak już pomoc w zmianie trybu życia, uświadomienie naszych błędów żywieniowych, doping przy zrzucaniu zbędnych kilogramów i stałe kontrolowanie przebiegu procesu zrzucania wagi wymaga bardziej specjalistycznej wiedzy. Jeśli więc marzymy o zdrowym trybie życia, odpowiedniej wadze i ucieczce od efektu jo-jo zdecydujmy się na wizytę dietetyka.

Otyłość jest chorobą, która przyczynia się do pogorszenia jakości życia, a także w korelacji z innymi schorzeniami, może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Trzeba więc podjąć zdecydowane działania, by ją zwalczyć.

Żródło: lifeandmore.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments