Biodynamiczny kalendarz rolników, nazywany często również kalendarzem księżycowym, wiąże się z wpływem kosmicznej energii na Ziemię. Dzięki znajdującym się w nim licznym wskazówkom, możemy idealnie zaplanować nasze ogrodowe prace tak, by w pełni wykorzystać możliwości ogrodu. W poniższym artykule podpowiadamy, jak zająć się naszymi uprawami z pomocą biodynamicznego kalendarza rolników.
Spis Treści
Czym jest biodynamiczny kalendarz rolników?
Biodynamiczny kalendarz rolników pomoże przebrnąć przez ogrodowe prace nawet początkującym. Posiłkując się nim przy uprawie roślin, zapewnimy sobie plony o najlepszych wartościach odżywczych, niepowtarzalnym smaku i fantastycznym aromacie.
Korzystanie z kalendarza biodynamicznego to nic innego, jak prowadzenie prac ogrodowych zgodnie z zasadami i prawami panującymi w przyrodzie. Im więcej naturalnego nawozu i biodynamiki w uprawie gleby, tym zdrowsze i lepsze będą nasze rośliny. Nie ma jednego, stałego biodynamicznego kalendarza rolników. Jest on opracowywany co roku, gdyż zawarte w nim dane oraz wartości stale się zmieniają. Jeden rok księżycowy to 27 dni, podczas których zmianom ulega rozwój roślin oraz pogodowy rytm.
Jak dzieli się biodynamiczny kalendarz rolników?
Biodynamiczny kalendarz rolników dzieli się na wszystkie dni tygodnia i zawiera informacje o wschodzie oraz zachodzie słońca. Można w nim znaleźć również informacje na temat znaków zodiaku. Całość wyznacza harmonogram ogrodowych prac. Księżyc przebywa w gwiazdozbiorach, a każdy z nich posiada swój własny żywioł, który odpowiada za rozwój konkretnych fragmentów roślin: łodygi, liści, kwiatu, owoców.
Kolejną ważną informacją w biodynamicznym kalendarzu rolników są fazy księżycowe, wpływające właściwie bezpośrednio na nasze prace ogrodnicze. Niektóre rośliny najlepiej jest bowiem sadzić bądź siać w konkretnych ramach czasowych. Wpływa to znacząco na ich jakość oraz powodzenie i szybkość ich wzrostu.
Biodynamiczny kalendarz rolników a pory roku
Tutaj każdy miesiąc ma znaczenie i pozwala nam na dokładne rozplanowanie prac ogrodowych. Oto, jak kalendarz rolników określa poszczególne miesiące.
Styczeń – to miesiąc odpoczynku roślin, w którym jedyne prace w ogrodzie to te mające na celu zapewnienie ochrony przed mrozem. Można wówczas zająć się roślinami domowymi. Niektóre z nich można posadzić do pojemników, umożliwiając im wcześniejszy plon.
Luty – to czas roztopów, co niejako wzmaga okres wegetacyjny. Między 6 a 18 lutego warto pokusić się o sianie lub sadzenie roślin w pojemnikach lub szklarniach. Rośliny domowe, jak i ogrodowe, podlewamy w tym miesiącu rzadko, choć ta zasada nie dotyczy iglaków i krzewów zimozielonych.
Marzec – to czas, w którym tempo, w jakim rosną rośliny, jest ściśle powiązane z nawodnieniem, nasłonecznieniem, temperaturą i fazą księżyca. To pora, w której następuje rozwój roślin, więc należy dbać o wilgoć gleby, biorąc pod uwagę ilość śniegu oraz opady atmosferyczne.
Kwiecień – to idealna pora na prace pielęgnacyjne, które warto rozpocząć po pierwszym tygodniu kwietnia. Należy wówczas pamiętać o nawożeniu i regularnym koszeniu trawników.
Maj – wraz z początkiem tego miesiąca warto rozpocząć sadzenie i siewy wielu roślin. Musimy również pamiętać o koszeniu trawnika i usuwaniu chwastów. Rośliny jadalne należy regularnie nawozić.
Czerwiec – pierwszy i ostatni tydzień tego miesiąca to doskonała pora na wysiew i sadzenie. Jeżeli chcemy wykonywać prace pielęgnacyjne, najlepiej robić to rano lub wieczorem, bo właśnie wtedy gleba jest najbardziej wilgotna.
Lipiec – to miesiąc zbiorów i uzupełniania zasiewów; dobry czas na wysiewanie kapusty pekińskiej czy rukoli oraz suszenie ziół. Wówczas zbieramy owoce pomidorów i cukinii, dając przestrzeń nowym. Po pełni zaczynamy chronić rośliny przed różnego rodzaju szkodnikami.
Sierpień – w tym miesiącu stawiamy na zbiory. Podczas odpowiednich dni możemy ścinać bylinowe zioła, zrywać ogórki i cukinie. Dzień korzenia to moment na zbiory czosnku. W pełnię powinniśmy podlewać rośliny. Owoce, które zbieramy w sierpniu, nie nadają się do przetworów.
Wrzesień – to miesiąc, w którym skupiamy się na pielęgnacji i zbiorze jadalnych roślin. Ważne jest nawadnianie i odchwaszczanie oraz ochrona przed szkodnikami. Jest to pora na przygotowanie ogrodu do trudów jesieni.
Październik – to dobry czas na siew, porządne podlewanie i ostatnie nawożenie, które powinno odbyć się w ostatnich dziesięciu dniach października. W ostatnim tygodniu miesiąca należy rozpocząć magazynowanie owoców.
Listopad – to pora na prace porządkowe oraz spulchnianie i nawożenie ziemi. W przypadku suchej jesieni, ziemię można podlać, zagrabić chore liście, a zdrowymi okryć rośliny. Małe drzewa i delikatne krzewy warto przykryć słomą.
Grudzień – na żyznych glebach można posiać wczesne odmiany koperku, pietruszki i marchewki. Usuwamy zgniłe owoce, zabezpieczamy przed zimą drzewka owocowe. W przypadku braku mrozu, podlewamy drzewa i ozdobne krzewy.