Co sprawdzić przed zakupem mieszkania u dewelopera?

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania u dewelopera?

Warto przeczytać

Zakup mieszkania to jedna z poważniejszych decyzji w życiu. Zanim podpiszesz umowę, warto upewnić się, że jest to faktycznie mieszkanie, którego szukasz, a wybrana firma jest rzetelna i godna zaufania. Podpowiadamy, co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania u dewelopera.

Zakup mieszkania od dewelopera daje możliwość urządzenia swojego M od podstaw. Możliwość swobodnego kształtowania przestrzeni, atrakcyjna architektura oraz dobre lokalizacje sprawiają, że mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużą popularność wśród osób myślących o zakupie własnej nieruchomości. Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania oraz co warto sprawdzić przed samym zakupem mieszkania u dewelopera, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

Rzetelność dewelopera

Sprawdzenie informacji o deweloperze to pierwszy krok, który powinieneś wykonać, zastanawiając się nad zakupem mieszkania w danej inwestycji. Informacje możesz w łatwy sposób wyszukać w internecie. Wystarczy sięgnąć do wcześniejszych realizacji danego dewelopera oraz poczytać opinie mieszkańców na forach. Zwróć uwagę na takie kwestie, jak zgodność daty oddania inwestycji z planowanym harmonogramem, użyte materiały oraz ogólny poziom zadowolenia mieszkańców danej inwestycji ze swoich mieszkań. Zdobyte w ten sposób informacje warto uzupełnić o artykuły i wzmianki na temat danego dewelopera zamieszczane na portalach branżowych.

Prospekt informacyjny

Każdy deweloper, przed podpisaniem umowy deweloperskiej, ma obowiązek przedstawić nabywcy prospekt informacyjny. Dokument powinien zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące inwestycji oraz samego dewelopera. Zwróć uwagę czy prospekt zawiera takie informacje, jak pozwolenie na budowę, zagospodarowanie terenu wokół inwestycji, standard wykończenia przed oddaniem do użytku oraz wizualizacja i rzut lokalu. Prospekt powinien także zawierać kluczowe informacje na temat samego dewelopera oraz jego wcześniejszych realizacji.

Umowa deweloperska

To umowa przedwstępna precyzowana przed ustawę deweloperską. Dokument chroni Twoje prawa, jako nabywcy w relacji z firmą deweloperską. Warto upewnić się, że umowa precyzuje takie kwestie jak odbiór techniczny, prawo do odstąpienia od umowy, obciążenie hipoteczne oraz rachunek powierniczy. Dokument powinien także nakładać na dewelopera obowiązek informowania nabywcy na temat postępu prac przy realizacji danej inwestycji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed podpisaniem umowy z deweloperem upewnij się jeszcze, jaka jest ostateczna cena lokalu i czy na pewno jest to cena dla wybranego przez Ciebie standardu wykończenia. Przykładowo nowe mieszkania na Gocławiu sprzedawane są w cenie obejmującej wykończenie do stanu deweloperskiego, jednak w przypadku każdej inwestycji może to wyglądać nieco inaczej. Warto również doprecyzować takie kwestie, jak to czy cena obejmuje komórkę lokatorską i miejsce parkingowe lub, czy istnieje możliwość wykupienia ich na własność. Doprecyzowanie tych kwestii pozwoli na przemyślany zakup oraz radość z inwestycji, w której nic Cię nie zaskoczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments